Hírek : AZ MSZP-t nem érdekli az erdélyi autonómia, a Fidesz álszent |
AZ MSZP-t nem érdekli az erdélyi autonómia, a Fidesz álszent
2006.11.18. 18:08
2006.11.15. kuruc.info -
Az MSZP szerint Románia január elsejei európai uniós csatlakozásával Magyarországnak újabb partnere lesz ahhoz, hogy egyes ügyekben fellépjen - mondta Kozma József, az MSZP országgyűlési képviselője a csütörtöki román-magyar kormányüléssel kapcsolatban. A Fidesz értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a magyar kormány miért nem veti fel az erdélyi magyarok autonómiájának kérdését a tárgyalásokon. A legnagyobb ellenzéki párt arról hallgat, hogy Románia uniós csatlakozásának feltétel nélküli megszavazásával ők is hozzájárultak hazánk utolsó zsarolási potenciáljának feladásához.
A szomszédos állam csatlakozása egészen új helyzetet teremt. Magyarországnak 2007-től az EU-ban olyan újabb partnere lesz, akivel közös érdekek alapján tud fellépni egyes ügyekben - közölte az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista alelnöke, a közös ügyek között említve az erdélyi magyarság boldogulását. Mint mondta, az MSZP-frakció szerint Románia csatlakozásával "szétvágott területek, csoportok, ügyek egyesülhetnek". Kozma József szerint a kisebbségek jogait senki nem vitathatja el, és a csatlakozással kisebbségi ügyekben is elvárják az európai uniós normák érvényesítését.
A szocialista politikus közölte: autonómia ügyében egyetértenek a kormányzat álláspontjával, amely támogatja a romániai magyarság érdekképviseletének autonómiával kapcsolatos törekvéseit. Kozma József rámutatott: az autonómiának a többségi és a kisebbségi nemzet megállapodásán kell alapulnia, abban támogatják a romániai magyarságot, hogy sikeres megállapodásra tudjon jutni mind az autonómia, mind a kisebbségi törvény kérdésben. A képviselő szerint különös jelentősége van annak, hogy a két ország nemzeti fejlesztési terveit összehangolják. Ez nem csak lehetőség, de az Európai Területi Együttműködés tekintetében kötelezettség is - fűzte hozzá. Kifejtette: az együttműködés keretében a határ menti régiók fejlesztésére az unió következő költségvetéséből Magyarország számára 120 milliárd forint, Románia számára 70 milliárd forint áll rendelkezésre.
Kozma József elmondta: arra számítanak, hogy a közös kormányülésen szóba kerül a Sapientia egyetem akkreditációja is. Hozzátette: az MSZP-frakció kezdeményezi, hogy a magyar és a román parlament külügyi bizottsága vegye fel a kapcsolatot, és tekintse át a kormányülésen születendő együttműködés eredményeit.
A Fidesz azzal vádolja a szocikat, amit ő is megtett
Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke az MTI-nek az mondta: a Fidesz értetlenül áll az előtt, hogy a magyar kormány nem kívánja felvetni a tárgyalásokon az autonómia kérdését, annak ellenére, hogy az erdélyi magyarság, Markó Bélától Tőkés Lászlóig, az RMDSZ-től a Nemzeti Tanácsokig ezt igényli. Az pedig egyenesen cinikus hozzáállás a szocialistáktól, hogy a román kormánytól várják az autonómia felvetését - mondta az ellenzéki politikus. Kérdés, hogy Románia Fidesz által is megszavazott feltétel nélküli csatlakozása után mivel tudná a budapesti kormány rávenni a bukarestit az autonómia elismerésére. Németh Zsolt hangsúlyozta: a Fidesz szerint az, hogy érdemi eredmény nélkül zárul a román-magyar kormányülés, megkérdőjelezi a közös kormányülések értelmét.
Véleménye szerint a Kozma József által elmondott javaslatok olyan problémákról szólnak, amelyek megoldására az Európai Unióban nincs szükség legfelső szintű találkozókra, hanem a tárcaközi érintkezés keretében rendezik őket.
(MN - Kuruc.info)
Kapcsolódó cikkek:
Basescu: Székelyföldnek nem lesz területi autonómiája |
|
2006.11.13. 13:03 |
|
> Tovább >> |
|