Hírek : Európa nem türheti a Benesi-dekrétumokat ! |
Európa nem türheti a Benesi-dekrétumokat !
nemzetidal 2005.05.30. 10:27
Május 24.-én kedden Körömi Attila független képviselő kezdeményezésére sajtóértekezletre került sor a Képviselői Irodaházban :
Európa nem tűrheti a Benes-dekrétumokat és jóvátételt kell adni az elkövetett jogtalanságokért a felvidéki magyaroknak címen.Felszólaltak Pierre Gillet, a Közép-európai Emberjogi Bizottság elnöke
(Namur), Erdélyi Géza, felvidéki református püspök (Rimaszombat-Komárom),
Rácz Sándor, az MVSZ tiszteletbeli elnőke és Krivánszky Miklós a DÁLESZ
elnöke (Kassa-Löven). Körömi Attila ismertette a kérdéssel kapcsolatos
akciótervét.
Az első részben ismertetjük magyar fordításban Pierre Gillet levelét a Magyar Parlamenthez :
Közép-európai Emberjogi Bizottság (Belgium)
LEVÉL A MAGYAR ORSZÁGGYŰLÉSHEZ
Budapest, 2005 május 24.
Hölgyeim és uraim!
A szlovákiai magyar közösség helyzete jellemezhető két ténnyel, amelynek eredete, a még mindig alkalmazott, a csehszlovák időkből visszamaradt 1945-ös Benes rendeletekre vezethetők vissza.
1. Ezek úgy a magyar közösséget mint a németet "kollektív háborús bűnösnek nyilvánították" és következésképpen megbüntették.
2 . A földek amelyektől 1945 és 1948 között a tulajdonosokat megfosztottak, nem adhatók vissza az eredeti birtokosoknak még akkor sem, ha jóhiszeműen cselekednek és rendelkeznek minden a tulajdonjogot bizonyító irattal.
Birtokunkban lévő több ezer panaszlevél bizonyítja, hogy a szlovákiai magyarok helyzete kétségbeejtő, a vagyon fosztottak egy jogi labirintusban keresik a helyes utat, nem tudják visszaszerezni földjeiket, nem kapnak kártérítést és egy ellenséges közigazgatással, szembesülnek.
Három új tény súlyosbítja ezeknek a személyeknek a megpróbáltatását és kilátástalan helyzetét.
a. A kormányban résztvevő Magyar Koalíció Pártja nem volt képes kezelni a mezőgazdasági kérdéseket és a hátrányos megkülönböztetéseket, amelyek közösségüket sújtják. Soha sem tett fel kérdést a Parlamentben. Részvétele a szlovák törvényhozásban teljesen eredménytelen volt és két egymást követő kormány politikáját hitelesítette az európai közvélemény előtt.
b. A magyar kormány és a magyar parlament tehetetlensége és sokszor szembehelyezkedő magatartása nagyon megnehezítette a nemzetközi emberi jogvédő szervezetek munkáját és csökkentette hitelességüket az európai és amerikai intézmények előtt:
c. A szlovák kormány által elfogadott új törvények nem akadályozták meg a bíróságokat, hogy megerősítsék a szlovák telepesek jogát abban, hogy műveljék a magyaroktól eltulajdonított földeket.
Megjegyezendő, hogy általában :
a birtokjog nem lett bejegyezve a földhivatalban a telepesek nevére;
a szlovák telepesek többsége elhagyta a területet, visszatért eredeti lakhelyére Észak-Szlovákiába, és jelenleg a helyi önkormányzatok kezelik ezeket a földeket;
az önkormányzatok szerint most ezek a földek egy "harmadik személy" tulajdonát képezik.
A 1991 -es 229 számú törvény rendezni kívánta a földek birtokviszonyát, biztosította a bírósági kereset jogát, amely az elsajátított földek visszaszerzését lehetővé tette volna.
Ezt az eljárást egy egyszerű, szégyenletes, de módszeres gyakorlattal megkerülik.
A bíróság felfüggeszti a keresetet arra hivatkozva, hogy a földek a telepes tulajdonát képezik.
A földhivatal átírja a telepes nevére a földet, a költségeket az állam fedezi (lex Mecsiar,1995).
Végül az illetékes bíróság végérvényes döntést hoz miszerint a föld "visszavonhatatlanul a telepes birtokolja", fellebbezéssel élni nincs lehetőség."
Ennek az eljárásnak törvényességét megkérdőjelezte a Legfelsőbb Bíróság 1999-ben, 2000-ben és 2001.-ben hozott határozataival, amelyek szerint a Benes dekrétumok alapján történt elsajátítások csak akkor lehettek volna legálisak, ha azokat hivatalosan, az eredeti tulajdonosok tudomására hozták volna. Ez soha sem történt meg, a határozatoknak érvényteleníteni kellett volna a módszeres vagyon eltulajdonításokat. Ezek ellenkeznek a szlovák alkotmány 20. paragrafusával is, amely szerint "minden szlovák állampolgárnak a tulajdonjoga egyenlő". Természetesen, a valóság nem ezt tükrözi.
Következtetések :
1. Nyilvánvaló, hogy a Benes dekrétumok továbbra is hatályosak. Ezt megerősítette a strasbourgi Emberjogi Bíróság amikor két emlékezetes keresetet elutasított.
2. A Közép-európai Emberjogi Bizottság kéri a magyar Parlamentet és az ország kormányát arra, hogy lelkiismeretükre hallgatva ismerjék el a helyzet kritikus voltát : miként maradhatnak közömbösek azokkal a súlyos jogtiprásokkal kapcsolatban, amelyekkel a szlovákiai magyar közösség szembesül?
Kizártak őket annak lehetőségéből, hogy visszaszerezzék eltulajdonított földjeiket.
Küzdenek a kulturális autonómiáért, meg akarjak őrizni iskolaikat, nyelvüket és a számukra kedvezőtlen gazdasági körülmények között megpróbálnak létezni.
Valóban, itt az ideje a rossz emlékű Benes dekrétumokat egyszerűen eltöröljék.
Köszönet azért amit önök tehetnek és amit együtt tehetünk ezért.
Pierre Gillet Elnök
Franciából fordította: Nádasdi István (belgiumi magyar lobbi)
Forrás: Jobbportál
|