Magyar összefogás, magyar igazság és egy nemzetben gondolkodás honlapja
Magyar összefogás, magyar igazság és egy nemzetben gondolkodás honlapja
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Honlap menü
 
Fórumok
 
Partner oldalak
 
Hasznos linkek
 
Trianon árnyékában
 
Tudatos asszimiláció

 
Mit adtunk a világnak?

 
Irodalom és Trianon

 
Összetartozunk
 
Szent Korona eszme és tan
 
Linkek
 
Aktuális és kiemelt fontosságú hírek
 
Egy nemzetben gondolkodás honlapja - Ajánljon minket !

  

 
Autonómiát a felvidéki magyarságnak is !

  

 
Testvéroldal

      

 

 
Rablóbéke (kattintson a képekre)

           

 

 
 
 
 
 
Látogatók

free counters

 
Történelem
 
Horthy Miklós
 
The Threaty Of Trianon In English
 
A magyar nyelv ősnyelv
 
Magyarellenesség
 
Hírek
Hírek : Végleg bekebelezni - A Székelyföld elrománosításának kísérlete (IV-VI. rész)

Végleg bekebelezni - A Székelyföld elrománosításának kísérlete (IV-VI. rész)

  2010.07.04. 20:32

 Háromszék, kuruc.info, 2010.07.04. Az első három rész itt olvasható.


 

 


IV.
Más módszerek is adódtak arra, hogy megtűrtnek éreztessék otthon hontalanságukat. A főnökök mindenütt — a legmagasabb szinttől a legalacsonyabbig — románok lettek. Legtöbbjüket hozták.
A rájuk szabott „feladat": az állampolgárok „egyenlőként való kezelésének" még a látszatát is kerülni! Egy darabig nem váltották le a főispánt sem, Keresztes Károly volt Háromszék megye főispánja. Huszonkettőben lett Paltineanu a prefektus. Jegyző volt addig valamelyik háromszéki faluban. Az öccse polgármester volt, s ő lett a főispán, majd Rauca Rausceanu, s végül Bidu Valér következett. 1925-ben jött a Legea administrativa, az adminisztrációs törvény. Akkor aztán minden románul kezdett működni. A jelentéseket románul kérték...

A betelepítések másik eszköze az állások létrehozása s azok importált román munkaerővel való feltöltése. E tekintetben is a Székelyföldön kezdetben nehézségek adódhattak, mert a megszálló hatalom soha nem érezte biztosnak magát az őt meg nem illető területen, ezért féltek oda „pénzt vinni", pénzt befektetni. Ezért volt itt mindig nagyobb a szegénység, rosszabbak, sőt: országos viszonylatban legrosszabbak az utak, a legalacsonyabbak a jövedelmek — ma is az országos átlagnak a 65 százalékánál tartunk —, a legmagasabbak a munkanélküliség mutatói. Szándékkal akadályozták a terület felemelkedését, s ezzel akaratlanul is gátolták vagy inkább hátráltatták a románság beáramlását, az óhajtott asszimiláció ütemét. Talán az első „nagy" befektetések a Ceausescu-rendszerben történtek, amikor — megtartva az elszegényítés ideológiáját, módszerét — mégis „áldozatot hozott a hatalom", mert elérkezettnek látta az időt a terület teljes bekebelezésére. Ezért születtek konkrét betelepítési tervek, ezért kezdték építeni az új negyedeket a behozott munkaerő számára, ezért nyilvánították „zárt városnak" Marosvásárhelyt, hogy oda betelepedni magyar ne tudjon, de ugyanakkor tömegesen költöztették be a román munkaerőt. Ugyanezt tették Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson is. Ezért hoztak „ösztönző" intézkedéseket. Csak szóbeszéd járta, ezt bizonyítani nem tudták az itt élők soha, hogy külön letelepedési támogatást, kiemelt fizetést kaptak azok a „hazát cserélők", akik mint „tiszta, egészséges elem" betelepedtek ide. Az ő helyzetük amúgy is megkülönböztetett volt, hiszen itt mint románok mindenben előnyt élveztek. Ők lettek a főnökök, az igazgatók, a kisebb vagy nagyobb vezetők. Nekik van igazuk mindenben, nekik virágoztak és virágoznak a fák, ők e terület „kiválasztott népe". S hogy a folyamat biztosan felügyelhető legyen, az intézmények élére román igazgatókat neveztek és neveznek ki ma is. Ez tulajdonképpen másik eszközévé is vált az elrománosításnak.
Román vezetés: az uralmi helyzet biztosítása
Örökké azt mondtuk, hogy nehéz Kovásznán román mesterembert találni. Én nem láttam még Kovásznán román cipészt, román asztalost. Ők inkább vagy főnökök, vagy igazgatók, vagy kapusok, vagy rendőrök, vagy sofőrök. Vagy csobánok. (Bo. J.)
És a főnök feladata nemcsak az, hogy vezessen és reprezentáljon, hanem hogy behozza saját embereit, nyámjait.
Régen az volt, hogy egy vendéglőfőnök csakis a neamuráját — fajtáját — hozta be, a kiszolgáló személyzet is az ő rokonságából került ki. Most az állami munkahelyek, posta, rendőrség az övék... A polgármesteri hivatalnál jobb a helyzet, de ami állami, ott ez van. S oda jönnek. Az erdészet még ilyen. A villamosművek, a gázművek, az megint nagy fészek. Ide kizárólag románokat alkalmaznak, jó nagyok a fizetések, a magyarok csak nagyon komoly ismeretség vagy szerencse révén kerülhetnek be. Na, és az itt dolgozó embereknek Szakadátban az ortodox egyház juttat telket. Ismerős a séma, a valamikori mezőségi történet újrajátszódik most a Székelyföldön. (M. Z.)
Ezeket a dolgokat mindig élesebben kezelték, hogy lássuk, nem mi vagyunk a saját berkeinkben az urak, ez elég kellemetlen dolog. Ez úgy néz ki a mai időkben is, az intézmények magyar vezetőit rendre lecserélték. Ha még voltak ilyenek. (Cs. Cs.)
A karmesteri pálcát mindig a megyei központi hivatalok illetékesei kapták/kapják. Nekik kellett gondoskodniuk, hogy a „vezetés" oldja meg ezt a kérdést. Ma is, ezekben a napokban, amikor az RMDSZ újra kormányzati szerephez jutott, büszkén hirdetik, mint „még soha nem volt ilyen" sikert, hogy az állami vezetőhivatalok 60 százalékát magyar pártfunkcionáriusok kapják (a 80 százalék magyar részarányú megyékben). De itt is van óvatosság, hogy a tényleg fontos „szektorok" — adóügy, pénzügy, vámügy, privatizáció, fejlesztés, erdészet, kereskedelmi kamara — élére lehetőleg ne magyar illetékesek kerüljenek. Egyes szakmákat nagymértékben vagy teljesen elrománosítottak. A józan logikának, sőt, a humánumnak mondott ellent, hogy az egészségügyet magyarul nem tudó, nem magyar területen végzett orvosokkal töltötték meg, miközben a magyar végzősöket kilökték a messzi színromán környezetbe.
Az Ady negyed főleg magyarokból és idősekből állt, amikor ide jöttem dolgozni. S egy román orvosnő volt, aki úgy tudott értekezni a betegekkel, hogy mi fordítottunk a kolléganőmmel. A kolléganőmmel sokat beszéltünk arról, hogy mind a marosvásárhelyi orvosi egyetemet, mind az egészségügyet hogyan románosítják. S hogy a magyar orvosok — még aki volt is eddig — tömegesen hagyják el a várost, az országot. (BIX)
Adatközlők: BIX: Bernád Ilona, 1963, Makfalva; Bo. J.: Bodor János, 1960, Kézdivásárhely; Cs. Cs: Csedő Csaba, 1943, Csíkszereda; M. Z.: Márton Zoltán, 1968, Marosvásárhely.
V.
Folyamatként indult el az egészségügy elrománosítása. S tart ma is. Magyar közegbe lehetőleg magyarul nem tudó orvosokat vagy azokat is „kell" tenni. Ez a cél. Pedig alapvető emberi joga lenne a betegnek, hogy úgy mondhassa el betegségét, ahogy tudja, olyannak, aki azt meg is érti, s olyantól kapja a gyógyító útmutatást, aki azt meg is tudja vele értetni.
Amikor Nyárádkarácsonyfalván dolgoztam, még a Ceausescu-időben, román főnöknőnk volt. A forradalom után szabadon lehetett választani, volt egy ilyen hullám, s mi megválasztottunk egy magyar orvost. (BIX)
A Ceausescu-korszak újabb ütemtervet készített az elrománosításra, „az ország homogenizálására".
Nem csak a vásárhelyiek, hanem gyakorlatilag egész Európa ismeri azt a központi bizottsági határozatot, amelyet ’89 decemberében Maros megye pártbizottságának irodájában találtak, és az a határozat — mely titkosított volt — fehéren-feketén kimondta még az időtartamot is, tehát megszabta, hogy melyik időpontig hány románt kell betelepíteni. Marosvásárhely azért kapta ezt az Azomures kombinátot. Azért kapta, azért hozták ide Európa legmodernebb kesztyűgyárát, azért hozták ide az Electromuresen belül a KGST-államok informatikai programjának azt a szeletét, amelyet úgy nevezünk, hogy mechanikus számító készülékek. Tehát a számítógépgyárat, és sorolhatnám. (F. I.)
S a „vegyesített", felhígított lakosság soraiban sikerült elindítani a vegyes házasságok végeérhetetlen láncolatát, amivel fiaink, lányaink is a „felső célt" támogatták.
Vegyes házasságok? Rengeteg van. Itt, Szovátán is. Szinte kizárólag román irányba billennek. A gyerekek még tudnak, ilyen probléma nincsen Szovátán, hogy nem tanulnak meg magyarul, mert még a román gyerekek is megtanulnak magyarul. De már román iskolába járnak 90 százalékban. Vannak kivételek, ahol az oltyán anyuka gyerekei magyar osztályban végeztek. Ez saccolgatás, semmiféle felmérés nincs. Az én tapasztalatom. (M. Z.)
A megtervezett lépés a falurombolás, a városok „szisztematizálása", a régi múlt emlékeinek eltüntetése volt, hogy semmi se emlékeztessen a régire.
A 70-es években beindult az a dolog, hogy a várost átrendezzék, akkoriban egy elnöki látogatás kapcsán a régi Kossuth Lajos utcát lerombolták. Sajnálatos, hogy semmiféle különösebb ellenállás ez irányban nem történt. Szenvedője volt mindenki, tanúja volt, és hát sajnos, hogy ezt a dolgot kivitelezték, lerombolták, felrobbantották a szép polgári házakat. Ez a Kossuth Lajos utca most kizárólag tömbházakból áll, csak a városi plébánia maradt meg, a többi házat mind elbontották, felrobbantották. Szép polgári házak voltak. Az érdekessége az utcának, hogy kicsit ellipszis alakú volt, tehát minden kapuból minden kaput lehetett látni. Szép utca, nyugodtan lehetett volna városon kívül terjeszkedni. Végül is arról volt szó, hogy van egy székelyföldi jellegzetes építkezés, egy olyan polgári építkezési stílus, ami itt jellegzetes, az eltűnjön. S hogy a lakosságot tulajdonképpen kicserélni. (Cs. Cs.)
És hagyták tönkremenni mindenütt a magyar múlt emlékeit, kastélyokat, udvarházakat. Néhányat lehet, hogy szándékosan. Tudatosan… Nem adtak pénzt a magyar templomokra, a magyar uradalmakra. A volt román templomokat ugyanakkor rendbe tették, rendben tartották... (Cs. S.)
Amíg bírták ezek a kastélyok nagyobb javítás nélkül, kihasználták, utána, amikor a tetőszerkezet kezdett megroggyanni, javítások hiányában — sem kedvük, sem akaratuk nem volt, hogy abba fektessenek — inkább kivonultak belőle, nehogy rájuk dőljön. Használták, amíg használható volt, s amikor már ráfordítás kellett, hogy tovább is használható legyen, többet nem érdekelte őket, hagyták, hogy menjen tönkre. (M. Z.)
A falunak volt egy kastélya. Ott laktak a földesúrék, Pócsa Józsefnek hívták, a felesége Domonkos Janka, háromszékiek voltak, onnan kerültek hozzánk. A háború után csak egy pár évet laktak benne, aztán kitették őket. Meghalt az öreg nagyságos asszony is, akkor kitették az urat. Sok könyvük is volt, nagy könyvtáruk. Azt hiszem, Jókai Mórnak az összes műve megvolt. Széthordták a faluba mind. Még a második, harmadik faluba is vittek el belőle. Az épület még odatartozott a Gostathoz (állami gazdaság) is, akkor még volt őr, az is, amit lehetett, szerelt le, adta el. 1992-ben április utolsó napján a ház szarvazata összedűlt, őszre még a fundmentuma is ki volt szedve. Pedig az volt a legelső épület a faluban. A székülést kiszedte a jó nép. A nép szedte szét! Lekerültek az ajtók, ablakok, le a szarvazat, őszre már nem maradt semmi belőle. Valaki egy éjszaka megbontotta az alapzatot, dőltek a falak, az emberek széthordták a téglát. Ott haltak meg Pócsáék az árendás házban, egy egyszerű falusi házba mentek. Ha benn maradhatnak, rendben tartották volna. Csak csupán, hogy ők ne legyenek benne, inkább pusztuljon el minden! Pedig nem ártottak senkinek. Egyáltalán nem ártottak senkinek. (M. F.)
Városaink elrománosítása mindenütt cél volt, de első helyre az egykori Magyar Autonóm Tartomány fővárosa, Marosvásárhely került.
’69-ben kezdődött igazán a betelepítések végeláthatatlan sora. ’69-ben a Metalotehnicánál dolgoztam, és akkor csinálták ezeket a hat hónapos gyorstalpalásos szakképesítési tanfolyamokat. Volt két-három magyar közte, és 30-40 román. Ez tény. Akkor átkerültem az Imatexhez. Ott szövőgépeket csináltak, ide, Sepsiszentgyörgyre is jártunk delegációba. És ugyanaz a mese folyt ott is. Lakást adtak nekik, munkahelyet, és azon kívül — akkor hallottuk — nem tudom, mennyi pénzt azért, hogy jöjjenek Moldvából, a Regátból meg tudom én, honnan, hogy telepedjenek oda be. (F. M.)
Az biztos, akkor történt meg, hogy több ezer románt hoztak be, azoknak rögtön adtak lakást. Én ezt megértem, én mint magyar, Marosvásárhelynek abban az ipari létesítményében dolgoztam, amely elsőhegedűse volt a románosításnak. A fogarasi vegyi kombinátból, Moldvában is volt vegyi kombinát, onnan hozták az embereket. (F. I.)
Ott a Tudor negyed. Esküszöm, én azt úgy képzelem, mintha Bukarestben járnék. Egy kőrengeteg, tiszta blokknegyed, tízemeletes blokkok, négyemeletes lényegesen kevesebb az út mellett, s ott ez van. És én ezt konkrétan nem tudom, de hallani hallottam, hogy a mai napig is folyik a betelepedés. Amikor a 70-es évekig az ember a főtéren elment s jött vissza, egy-két szót ha hallott, mindenki magyarul beszélt. Most? Egy magyar szót nem lehet hallani. Nem érti, vagy nem tudja, habár én ott születtem, ha megkérdik tőlem, hogy melyik utcát, hogy hívják, én azt tudom, ami akkor volt, amikor ott felnőttem. Mert azt is átváltoztatták. Most a főtéren akárhova bemegy egy üzletbe: Ce spuneti? Ce vrei? (Mit mond? Mit akarsz? - a szerk.) (F. M.)
Fontossági szerepét tekintve ugyancsak előkelő hely illette az anyanyelv, azaz a magyar nyelv háttérbe szorítását, előbb a hivatalokból, a hivatalosságból s ezzel a közéletből való teljes kitaszítását, majd — a tervek és vágyak szerint — végleges „felszámolását", s ezzel az ország egynyelvűvé tételét. Minél előbb és minél gyorsabban. Ehhez is nagyon nagy lobbal kezdtek 1919 után.
Már 1921—22 után mindenüvé ki volt írva: vorbiti numai romaneste (csak románul beszéljenek - a szerk.). Elküldtek a szüleim intézni valami hivatalos dolgot az adóhivatalba, és köszöntem, jó napot kívánok, s saját fajtámbeli volt, aki becsúszott a hatalom szárnyai alá, s azt mondta, hogy iesi afara, si vino inauntru cu buna ziua (takarodj ki, és gyere vissza román köszönéssel - a szerk.)… (B. J.)
Elsőként az iskolákat vették célba. A lépések: iskolák és az épületeik államosítása, román nyelvűvé alakítása a magyar nyelv fokozatos kiszorításával.
A gyergyói gimnáziumban majdnem azonnal, ’23-tól már megszűnt a magyar oktatás. Ebben az iskolában engedélyeztek tanterven kívül heti két magyarórát, de nem délelőtt, hogy a többi tanulót ne érdekelje, és a megkötés az volt, hogy ez csak a katolikus meg református magyaroknak lehetséges, az erdélyi magyar zsidók nem járhattak már magyarórára. Később még a román középiskolákban és érettségin is bevezették a numerus clausust, amelybe beletartozott a magyar, a német, a szász, a zsidó, ezeknek megadott létszámuk volt, hogy csak ennyi, ilyen százalék lehet egy osztály összetételében. (B. J.)
A székelység — s az egész erdélyi magyarság — egyházi iskolák felállításával védekezett. Ennek hagyományai is voltak, ám most maguknak a közösségeknek kellett a tanítót eltartaniuk, az épületeket — sokszor a paplakokra szorultak be, vagy ahol tehetősebb volt a közösség, új épületet emeltek, mert a régire rátette az állam a kezét — fűteniük, fenntartaniuk. Mondhatni, heroikus küzdelem volt. Ám a „másik fél" sem pihent. Törvényekkel, illetve azoknak az értelmében felállított vizsgáztatóbizottságok „eredmé nyeivel" bizonyították, hogy ama iskolákban „rossz oktatás" folyik, s rendre tiltották be azokat.
Felekezeti iskolába mentem, a paplakon volt a tanácsterem, s a tiszteletes úr feláldozta a mellékszobákat. A kántori lakban. Három évet én ott jártam iskolába. Tessék elképzelni, milyen nehéz volt, az egyháznak nem volt már pénze, hogy az iskolát fenntartsa, s nekünk szépen be kellett sétálnunk az állami iskolába. ’19-ben kezdtem az iskolát, akkor vettek fel. Tessék elképzelni, egy jó magyar ember gyermeke ’19-től napjainkig mindig a jó reményekkel voltunk, hogy csak kell valami legyen. (O. Gy.)
Ott, Keresztúron is volt református felekezeti iskola, ’27-ben, amikor én harmadikos voltam, s akkor úgy az év derekán megszüntették, akkor kellett az állami iskolába átmennünk, a negyedik elemit ott jártam. (Ko. F.)
Micsoda nagy öröm volt, amikor ’40-ben bekövetkezett. Sajnos, keveset tartott. (O. Gy.)
Adatközlők: BIX: Bernád Ilona, 1963, Makfalva; B. J.: Blénesi Jenő, 1916, Gyergyószentmiklós; Cs. Cs.: Csedő Csaba, 1943, Csíkszereda; Cs. S.: Csíki Sándor, 1958, Ákosfalva; F. I.: Fodor Imre, 1938, Csíksomlyó; F. M.: Fülöp Márton, 1949, Marosvásárhely; Ko. F.: Kovács Ferenc, 1921, Sárkány; M. F.: Méder Ferenc, 1914, Szászdányán; M. Z.: Márton Zoltán, 1968, Marosvásárhely; O. Gy.: Olosz Gyula, 1912, Kovászna.
VI.
Valóban: hogy a ,,végső célt" el nem érték, a bécsi döntés akadályozta meg. Ám jött ’45, s a harc folytatódott. Bár a Magyar Népi Szövetség, amíg hagyták működni, létezni, harcolt a magyar oktatás fenntartásáért, de aztán ,,beolvasztották" a pártba, ugyanis a párt mindent lát, mindent tud, és mindent megold alapon szükségtelennek ,,bizonyult", hogy külön magyar szervezet is legyen.

Az újabb lendületbelépés ’58-ban, ’56 megtorlási akciói egyikeként indult el. Ekkor zárták be, illetve — jó hazai stílus szerint, semmit sem egyenesen, mindent oldalról módon — ,,egyesítették" a Babes Egyetemmel a Bolyait, így a felsőoktatást rendre sikerült lefejezni. S ,,fejezték" az iskolákat is.

Különösen a Ceausescu-korszak utolsó évtizedeiben durvult el a helyzet, amikor ez a küzdelem nyílttá vált.
Vegyíteni a magyar iskolákat
A magyar nyelvű iskolákat lehetőleg vegyíteni kellett, mert az volt az elv, hogy a gyárban is együtt dolgoznak a szülők, románok és magyarok, az iskolában miért ne legyenek együtt a gyerekek, románok és magyarok. Én, mint a Mikó igazgatója, hoztam be az I—IV. osztályokat. Ez egy folyamat volt, a Mikónak a kétnyelvűvé alakítása. Aztán az iskolák vezetőségének a vegyessé tétele. Az igazgató, ha magyar volt, akkor a helyettese román kellett legyen. Ez történt a Mikóban és a többi székelyföldi iskolában. (I. F.)
A jelenlegi Márton Áron Főgimnáziumban mindössze két osztály maradt magyar ’89 előtt. Akkor már egy olyan nyomás volt… A többi a román volt… (Cs. Cs.)
Akik az egyetemre készültek, román osztályban taníttatták Udvarhelyen. (H. S.)
Sikerült elindítani egy folyamatot. Ha egyetemre akarsz menni, a líceumot végezd románul. Aztán: ha román líceumba akarsz menni, csak az elemit végezd magyarul, a második tagozatra már küldd a gyerekedet románba, mert hanem nem fog ott érvényesülni, boldogulni. És ez így ment lefelé.
Az én fiam is elment román osztályba, s az Unirea Líceumba. Mikor megtörténtek a ’89-es változások, átment automatikusan a Bolyaiba. Ott végezte. De így indult, itt volt a nagyobb esély. A román osztályban. Az volt a nagyobb esély, hogy a román osztályba ment tanulni. (XYZ)
A Bocskai István Középiskolában a kommunizmus vége felé hét osztállyal működtették a román tagozatot. Az volt a szándék, a románosítás… (Cs. S.)
A hatalom nyíltan felvállalta az egyenlőtlenség, az ember és ember megkülönböztetésének elvét is. A kis falvakban — ahol kevés volt a gyerek — úgy számolták fel a magyar oktatást, hogy román nyelvű iskolát három, majd az utolsó években egy gyereknek is fenntartottak, a magyarra ezt nem alkalmazták.
A magyar iskolák esetében elvileg tizenöt gyerekkel lehetett engedélyezni egy osztályt. Külön kellett engedélyt kérni. Először tízig, aztán leszállították hétre. Tanévkezdéskor nem kaptad meg az engedélyeket, csak jóval azután, Damoklesz kardja ott volt állandóan, s nyilvánvalóan, hogy ez kigyűrűzött a szülők körébe is, hogy itt problémák vannak, lesz magyar tagozat, nem lesz magyar tagozat, jobb, ha már most átíratjuk a gyermeket román tagozatra. És akkor ne okozzunk nekik és magunknak ilyen sokkot. Hát ilyen eset tömegesen volt. (Sy. L.)
Sok színmagyar faluban automatikusan álltak át a román oktatásra. Még egyéni érdekből a helyükön maradni akaró magyar tanerők is ,,szorgalmazták" ezt.
Én voltam tanfelügyelő is Kézdi rajonban, s tanügyi problémákkal először ott találkoztam. Amikor 1962-ben, ha jól emlékszem, a tanügyi osztály élére kerültem, ez november 1-jén történt, 28 román tagozat létrehozása volt folyamatban magyar falukban... A gyermeklétszám már úgy alakult, hogy legfeljebb egy óvónő és egy tanító maradhatott egy magyar faluban, két tanító már nem, annyira lecsappant a gyermeklétszám. Akkor már az volt a törvény, három román gyermeket, románul tanulni akaró gyereket ha összeszednek, megmaradhatott a három tanerő a faluban. S ezen az őszön 28 ilyen eset volt Kézdi rajonban. Hát ez felháborító volt… Egyszer egy valamikori osztálytársam megjelenik, s azt mondja: na, jól felvitte az isten a dolgodat. Ugye, meg sem ismersz. Mondom, én, téged, Áci, hogyne ismernélek meg. Kérdem, mi a problémája. Azt mondja, hát román tagozatot kellene létesíteni, értetted-e? Hol? Abban a faláska faluban? Haralyban? Azt mondja, hát igen, mert tudod, akkor ott maradhatna az uram is, s ott maradhatnék én is, s megmaradhatna az óvoda is. Így hárman meglehetnénk. Mondom, kinek fogjátok azt a román tagozatot létesíteni? Hát, akad arra három szülő! Érted-e? Hozod a nyilatkozatot, mert arra van szükség. Igen. Természetesen. Szerzünk három gyermeket. S ki fogja tanítani azokat a románul tanulni akaró gyerekeket? Azt mondja, hát ejsze én. Ismerlek én téged. Annyira ismerlek téged, tudom, hogy katasztrófa voltál a tanítóképzőben. Hát azt hiszed, hogy én rád merném bízni azokat a gyerekeket, hogy te románul tanítsad őket? Menj haza szépen, s gondoljátok át még egyszer, hogy meggyőzitek-e azt a három gyereket, mert akkor nekünk kötelességünk román tanerőt oda küldeni. Na, nem lett semmi belőle. Nahát azon az őszön a huszonnyolcból nyolcat — voltak ehhez hasonló esetek — nem tudtam megakadályozni, mert annyira határozottan lépett fel rendszerint a férfi iskolaigazgató, hogy nem vegyülhettem úgy bele. (S. L.)
S a helyzet egyre romlott. Ahol a tanerő nyugdíjazása révén hely ürült, oda a 80-as évek közepétől kötelező módon magyarul nem tudó tanerőt küldtek, s rendelet érkezett, hogy ezeknek lakást kell biztosítani, s elutasítani őket nem szabad. Mert ,,ez a párt politikája".
Lassan-lassan mikor valakit ki kellett helyezni, akkor mindig románt helyeztek. Nagyrészt Bukarest környékéről, Szeben környékéről jöttek ezek. Fiatalok voltak, az igaz. Nem mondhatom azt, hogy ők azért jöttek, jószántukból ide, magyarok közé hittéríteni, hanem a sors, illetve a párt idevetette őket. A nagyborosnyói magyar iskolában már egyedül a magyart és a matematikát tanították magyarul. Amikor ’90-ben volt a változás, mind elmentek, de volt olyan, hogy azután visszajött látogatóba, s mondta, hogy örvendett, hogy végre hazakerülhetett ő az ő vidékére. (D. Gy.)
Nyelvtiprás
A ,,megtűrt", beolvasztásra szánt nép nyelvét semmilyen formában nem szabadott hivatalos helyeken használni.
A családi vonatkozású legszörnyűbb nyelvtiprás, amit megértünk, Zoltán fiunk a Mikóban érettségizett, és három évfolyamtól neki kellett volna búcsúznia, s Plugor Magor képviselte volna az utána következő évjáratokat, mint két eminens gyerek. Zoltán megírta az egyoldalas, rövid, érzékeny, helyénvaló szöveget. És amikor kiment, hogy olvassa fel, Gábra elvtárs (a megyei propagandatitkár) utána riasztotta az igazgatónőt, s Zoltánnak a kezéből, mielőtt a száját kitátotta volna, elvették a papirosát. És így egy magyar szó, egy kukk magyar szó nem hangozhatott el. (S. L.)
A Ceausescu-rendszer végnapjaiban már nem volt magyar rádióadás, magyar televízióadás Romániában. A ,,gépezet" teljes erővel dolgozott. Nyolcvankilenc e tekintetben ébresztett, átmeneti visszakozásra késztette a hatalmat, de — amikor az újból erőre kapott — a helyzet bizonyos szempontból nemhogy javult volna, inkább romlott. Megkülönböztető jellegű ,,szabályozások" tömkelege született, látott napvilágot. Hogy a törvényszéken jogunk van az anyanyelvünket használni — így az engedmény formájában jövő megszorítás, vagy mondhatjuk úgy is, jogfosztás —, ehhez tolmácsot kérhetünk, de a tárgyalás nyelve a román. Ott és akkor is, amikor történetesen mindenki magyar. Felperes, alperes, ügyvéd, bíró… Hogy hivatalos okiratok csak román nyelven bocsáthatók ki. Ha én magyarul óhajtom, számomra hivatalos műfordító átfordíthatja magyarra. Így történhet meg nap mint nap, hogy az ügyfelek magyar nyelvű nyilatkozatait a közjegyző automatikusan románul vezeti be a maga nyilvántartásába, s ha valami célból az ,,ügyfél" azt magyarul óhajtja írásban is viszontlátni, az általa magyarul elmondottak románul rögzített szövegét hivatalos fordítóval visszafordíthatják magyarra. De ehhez fizetnie kell a fordítót is és a fordítás hitelesítését is. Vagy egy másik példa: az OTP bank kivételével a Székelyföldön elhelyezett összes négynyelvű bankautomata csak románul, németül, franciául és angolul ,,tud". Az ügyfeleik 90 vagy akár 100 százaléka nyelvén nem. Miért?
Romániában csak egyféle ügyvitel van, román, mondták nekünk, amikor arra köteleztek bennünket, magyar egyházakat is most, a kétezres évek elején, hogy minden hivatalos papírt román nyelven állítsunk ki. (K. G.)
Az utcaneveket — melyeket a ,,népi demokrácia" kezdetén a lakosság összetételéhez szabva hivatalosítottak — ’89 után tömkelegé vel változtatják meg. Így lett Marosvásárhelyen az Ady negyedből és az Ady Endre utcából Rovinari negyed és Rovinari utca. A Kossuth Lajosból meg Calarasi.
Már kezdetektől folyt a közhivatalok megszállása. Sokszor színmagyar települések teljes vezetőgarnitúrája román volt.
A ’89-es fordulatig egyértelmű volt az ilyen módon való románosítási szándék, s ezt nem is tikolták. Tiszta magyar városunknak a polgármestere, párttitkára, minden szállodának a vezetője román, a vállalatvezetők is mind románok voltak. Csak az aligazgatók vagy a második-harmadik sorban levők lehettek magyarok. (M. Z.)
S ez sok vonatkozásban így van ma is.
Gazdasági uralom
A Székelyföld megszerzése, a gazdasági hatalom és uralom elérése másik folyamatos terv, mely már a földosztásokkal kezdetét vette, amikor különbséget tettek ember és ember, nemzet és nemzet között.
Erdőink birtokbavétele rögtön a legelső volt, hisz az erdők jó része a Csíki magánjavaknak nevezett közös vagyon volt, s ennek az volt a rendeltetése, hogy a katonának felszerelését, fegyverzetét, ellátását, lovak tartását abból az óriási erdőjövedelemből fedezték. A székelység közös, oszthatatlan, kitéphetetlen vagyona volt ez. S pont ez volt, amire ’21-ben legelőször ráléptek, ennek, s az egyházak vagyonának az elkobzása egyszerre jött. (B. J.)
És a folyamat folyik. Az ,,elszegényítés" politikája itt támogató tényező. A nyomor szélére juttatott nép hadd adja el földjeit, erdőit, mindenét, amit csak eladhat. És: a ,,nemzeti" tőke lesben áll. Külön ,,kedvező lehetőség" került erre ’89 után, amikor jött a privatizációnak nevezett rablóhadjárat.
Különbizottságok jöttek ennek az irányítására létre. ,,Árulkodó" tény, hogy Kovászna megyében az 50 tagú bizottságnak csak egy magyar tagja volt (újsághír a 90-es évekből). Stratégiai cél volt: ide nem engedni a magyarokat. Pedig óriási javak kerültek ,,kalapács" alá. Már kezdet kezdetén a kollektívvagyonok, szállodák, gyárak, otthonok, az egykori ,,állami tulajdon".
Kollektívvagyonok… Annak idején Siminiceanu tett kezet rá, majd eladta, s megvette tőle a Clermont Szálló tulajdonosa. A csomakőrösi kollektív épületeiben gattert nyitottak valami brassóiak. (Bo. J.)
Adatközlők: B. J.: Blénesi Jenő, 1916, Gyergyószentmiklós; Bo. J.: Bodor János, 1960, Kézdivásárhely; Cs. Cs.: Csedő Csaba, 1943, Csíkszereda; Cs. S.: Csíki Sándor, 1958, Ákosfalva; D.Gy.: Damó Gyula, 1933, Kisborosnyó; F. I.: Fodor Imre, 1938, Csíksomlyó; F. M.: Fülöp Márton, 1949, Marosvásárhely; H. S.: Hegyi Sándor, 1947, Székelyudvarhely; I. F.: Izsák Ferenc, 1930, Csehétfalva; Ko. F.: Kovács Ferenc, 1921, Sárkány; O. Gy.: Olosz Gyula, 1912, Kovászna; S. L.: Sylvester Lajos, 1934, Csernáton; XYZ: Asszony, 1957, Körtefája.
Gazda József - Háromszék
(Köszönet K. G. olvasónknak a fordításokért)

 
A honlap látogatottsága
Indulás: 2005-04-08
 
Jelenlegi látogatók száma

  látotagó olvassa a lapot.

 
Magyar helységnévkereső
 
Az andocsi Máriához
     
 
Ismerős Arcok

             

 

     Tovább >>kapcsolódó I.        

     Tovább >>kapcsolódó II   

 
Trianon himnusz - Csík zenekar

Tartsd magad, nemzetem !

 
Égi Élő Igazság- A Szent Korona Tana

A Szent Korona misztériuma és tana

 
Segítse a Trianon Kutató Intézetet

 
Üzenet az MSZP szavazóknak

      

 
El kell ismertetnünk Trianon igazságtalanságát!

    

 
Vérző Magyarország

      

 
Csevegő - regisztráltaknak

 
Jobbik

 

 

 

 



 




       A Jobbik nemzedék című dokumentumfilm letölthető:

  Jobbik kiskáté: 

 
Hozzászólások a cikkekhez
Friss bejegyzések
2011.01.08. 10:19
2010.07.26. 18:16
2010.07.20. 16:34
2010.02.09. 11:11
2009.12.17. 20:40
2009.08.31. 16:34
2009.08.02. 13:52
2009.07.29. 09:31
2009.06.20. 09:42
2009.06.20. 08:53
2009.06.18. 15:04
2009.06.09. 17:06
Friss hozzászólások
 
Kérjük szavazzon !
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Eva Maria Barki:"az autonómiánál többet kell követelni !"”

Igen
Nem
Nem tudom
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Az agresszív magyarellenes tót politika ellen mit tehetünk?
A magyarság asszimilációját célzó tót törvényhozást csak úgy állíthatjuk meg,

ha népszavazással revíziót követelünk (nemzetközi ügyet csinálunk)
ha az autonómiát támogatjuk (mely belügynek minősül, kisebb az esély a megvalósításra)
ha petíciózgatunk az EU-nak,hogy helyettünk oldja meg a kérdést
Nemzetközi bíróság vizsgálja felül a Párizsi békeszerződést és döntsön a revízióról/autonómiáról
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Az Erdély Ma honlap legfrissebb hírei
 
Amit az autonómiáról tudni érdemes

Példák Európában és világszerte:

Erdély, Délvidék, Felvidék, Kárpátalja:

 Nyugat Európa: 

 
Amit az állampolgárságról tudni érdemes

 Érvek a kettős állampolgárság mellett tovább >>

  Frissítések a témában:

 

 

Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?    *****    Will Vandom Rajongói Oldala ♥ nosztalgia W.I.T.C.H. a javából, 2006 óta ♥ Te még emlékszel?    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek bele kell néznie. Tedd meg te is, én segítek értelmezni! Kattints! Várlak    *****    Nagyon részletes születési horoszkóp + 3 éves elõrejelzés + kötetlen idejû beszélgetés diplomás asztrológussal! Kattints    *****    Smart Elektronika - Arduino és Okos Elektronikai termékek webáruháza .Álmodd meg, alkosd meg, vezéreld a jövõt!