Ő látta el egyebek mellett az egyházkerület „külügyi és ökumenikus képviseletét”, amint azt 2007 decemberében megfogalmazta. A leköszönő püspök mandátuma 2010-ben járt volna le, most elnyert EP-képviselői mandátuma azonban 2014-ig tart. Tőkés napokkal ezelőtt elmondta: döntenie kell püspöki tisztségének megtartásáról. Már akkor is jelezte, hogy a kelet-európai térség nemzeti kisebbségeinek, illetve a keresztény értékek uniós megjelenítését igen fontos feladatnak tekinti, s hogy ezen a téren kíván teljes erejével tevékenykedni. (MTI)
Lemondott a püspöki tisztségéről Tőkés László. Az EP-képviselő a Királyhágómelléki Református Egyházkerület pénteki közgyűlésén jelentette be a tisztségből való távozását. Aprócska hír Erdélyből, amely alkalmat adhat, hogy megvizsgáljuk Tőkés László utóbbi időkben elkövetett tetteit.
Temesvár egykori hősének, a kommunisták kérlelhetetlen ellenfelének és a magyarság lelkiismereteként is számon tartott Tőkés László nimbusza ugyancsak megkopott az utóbbi időben. Két évvel ezelőtt még független jelöltként indulva az RMDSZ ellenében kampányolt, a választás szabadságának fontosságát hangsúlyozva.
Idén, a meglehetősen bárgyú Összefogás névvel ellátott listán indult ugyancsak az EP-képviselői mandátumért, egy listán a bukaresti kormánnyal a magyarok ellenében kollaboráló RMDSZ-el. Az erdélyi magyar belpolitikát mélyebben ismerők szerint, akár RMDSZ listának is nevezhető.
Bár a közös lista és a „Nagy Összefogás” nem hozott áttörést a szavazatok végeredményét tekintve (szám szerint kevesebb szavazatot kaptak mint két éve, amikor külön indultak valamint ugyanúgy „csak” három képviselőt juttatott be az erdélyi magyarság, holott a nagyon reménykedtek a négy mandátum megszerzésében) a két szervezet – Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, azaz a püspök úr zsebszervezete és az RMDSZ – továbbra is együttes erővel kíván küzdeni az erdélyi magyarok érdekeiért. A dolog szépséghibája, hogy mindazok a gondok melyek az erdélyi magyarság jobbik fele az RMDSZ irányába megfogalmazott, azon a bizonyos Láncos-templombeli értekezleten, amikor aljas és erkölcstelen módon túrták ki Tőkés Lászlót az RMDSZ tiszteletbeli elnöki székéből, még mindig aktuálisak. Sőt, ha lehet így fogalmazni, most maga a püspök úr is a gondokat szaporítja. Az RMDSZ régi-új híveként gyakorlatilag a monopolhelyzetben levő balliberális értékrendet követő erdélyi magyar sajtó kezébe adta az ütőkártyát, hogy nincs már szükség semmilyen új politikai szervezetre Erdélyben, hisz a jobb és a bal összeért, összefogott.
A képet zavarosabbá teszi, hogy az erősen Fidesz-közeli Szász Jenő gyakorlatilag szétverte a reményteljes szervezetként induló Magyar Polgári Pártot, a Székely Nemzeti Tanács pedig épphogy funkcionál, állandó harcot vív azért hogy saját területének autonómiájáról népszavazást tarthasson. Az elmúlt két esztendőben egy csöppet sem kerültünk közelebb az óhajtott célunkhoz, a magyar nyelv használata a vegyes lakosú városokban finoman szólva is sok kívánnivalót hagy maga után.
Vélhetően sem Tőkés, sem újdonsült barátai nem fognak ez ügyben egy centinyi előrelépést sem elérni, ami még a kisebbik baj lenne, hisz ha valamihez hozzászokhatott a magyarság az elmúlt évtizedekben az az, hogy politikai vezetői töketlenek, ám az erdélyi magyar belpolitika két meghatározó, ám kiöregedett egyéniségének (Tőkés, Markó) összeborulása elveszi a levegőt az újabb szervezetek elől. Tőkés László úgy fogadta el jobb kezével a HVIM segítségét a két évvel ezelőtti kampányban, hogy idén a bal kezével legyintett, amikor a szervezte arra kérte, hogy bár egy sovány közleményben tiltakozzon Toroczkai László kiutasítása ellen. Minél jobban barátkozott össze Orbán Viktorral, annál inkább fordult el a valódi érdekképviselettől és vált előbb magányos farkassá, majd RMDSZ támogatóvá.
Az újabb arcának igazi mivoltát az EP választásokon nem szavazó magyarok ostorozásával mutatta meg. Míg eddig az volt a baja, hogy az erdélyi magyaroknak nincs választási lehetőségük, az RMDSZ mint erdélyi magyar egypárt csak szavazógépeknek használja a polgárokat, idénre ez már előny lett, s a választói akaratnak még a felét sem képviselő Összefogás-listára kellett volna kötelezően szavaznia a megkeseredett székelyeknek és Erdély egyéb területein élő magyaroknak.
Ha meg is fordult a fejében, okosan titkolta, hogy sokan voltunk Erdélyben magyarok, akik azért nem szavaztunk, mert nem volt kire. Tőkés László hiteltelenné vált, mert oda tért vissza, s azok mellett kampányolt, akiket két éve még bírált. Az RMDSZ pedig már sok magyar számára nem „szalonképes”, hogy divatos szóhasználattal éljünk. Így aztán azt tették ezek az emberek, amit tenniük kell. Vasárnap templomba mentek, majd utána közösen megebédeltek családjukkal és rég látott rokonaikat keresték fel.
És, hogy miért is kellett lemondani a püspökségről Tőkés úrnak? A református egyház már eléggé kezd szétesni, a hitele is egyre csökkent a lelkipásztorok körében az utóbbi időben. Az sem volt a legszebb, amikor Csiha Kálmánt, a kommunisták börtönét megjárt lelkipásztort megtámadta. Ha püspök szeretett volna maradni, ideje sem lett volna Brüsszelbe utazgatni, hisz nagyon nehéz munka várna rá, hogy ismét életet leheljen a református magyarokba. Az uniós állás pedig a konyhára is többet hoz, és ahogy mifelénk mondják: egy seggel két lovat nem lehet megülni. Tőkés László döntött és a jól fizető brüsszeli állást választotta. Szerintem megérdemli, nyugdíjas állásnak jó lesz neki, csak azt nem értem, hogy nekünk miért kellett ismét egy illúzióval szegényebbnek lennünk?
Továbbra is várunk egy olyan politikai erőre, amely képes lenne felrázni minket a Csipkerózsika-álmunkból. Istenem, hogy hiányzik a mi vidékünkről is egy Jobbik!
(Friessner József, Kolozsvár)
Ui.: Természetesen nem érintettem a püspök úr tevékenységének minden, kellemes és kellemetlen részét, ám vélhetően ennyi is elég ahhoz, hogy a csonkahoni testvéreink is érezzék: korántsem a '90-es évek elejei köztiszteletben álló Tőkés László távozik Brüsszelbe. Rossz nyelvek szerint azzal, hogy elhagyja az erdélyi színtért megindulhat az erdélyi magyar jobboldal alaposabb megszervezése. Úgy legyen!
(kuruc.info,2009.06.19.)