Hírek : Szándékosan küldték a pusztulásba a Lusitaniát |
Szándékosan küldték a pusztulásba a Lusitaniát
2008.12.30. 16:54
A Der Spiegel német hírmagazinban Christian Buß Az „elsüllyeszthetetlen” megsemmisülése című cikkében elemzi, miként küldte a brit admiralitás pusztulásba a Lusitaniát. Több mint ezren haltak meg, amikor az első világháborúban a Lusitania nevű luxusgőzöst elsüllyesztette egy német tengeralattjáró. A Lusitania című tévéfilmtől azt várhatták a nézők, hogy nem lesz egyéb, mint a Titanic kisstílű megismétlése. Ehelyett a nézők megismerkedhettek azzal, miként használta ki a brit propaganda a tragikus történéseket – számol be a lap.
Az etikettet még a háborúban is betartották. Napilapban közzétett hirdetésben tájékoztatta a német követség az amerikai közvéleményt, hogy a Lusitania olyan útvonalon fekszik, hogy tengeralattjáró-támadás célpontja lehet. A brit BBC és a német NDR közösen próbálta meg tisztázni, pontosan mi történt 1915. május 7-én az ír partok közelében. Kellemes meglepetést okozott a vasárnap késő este sugárzott dokumentumdráma, mert nem a népek egymás nyakába borulását mutatta be, hanem pontosan felrajzolta a felek taktikai céljait, és a nyilvánosság befolyására tett lépéseit. A Lusitania elsüllyesztése, melynek következtében a britek mellett amerikaiak is életüket vesztették, nem csak ürügyül szolgált arra, hogy Washington később hadba lépjen, de a háború brutalizálódásának is szimbólumává vált: a civilek tudatos bevonását jelentette a háborús eseményekbe, s felmutatta a propaganda új technikáit – írja a lap.
Figyelemre méltó, ahogyan a film feldolgozza a brit admiralitás reakcióit. A nagy Winston Churchill tudatosan hagyta a Lusitaniát a pusztulásba hajózni – állítja a Der Spiegel. Mindenesetre a brit haditengerészet elég német rádióadást fogott, hogy tudja: az U-20-as az Ír-tengeren megcélozta az óceánjárót. A film szerint többek között azért sem adtak haditengerészeti kíséretet, mert abban bíztak, hogy a Lusitania elsüllyesztése az Egyesült Államok számára ürügyül szolgál a háborúba történő belépésre. Az, hogy a Lusitania a maga idejében – éppen úgy, mint a Titanic – elsüllyeszthetetlennek számított, aligha lehetett megnyugtató. Már csak azért sem, mert a hajó számos lőszeres ládát szállított az európai csataterekre. Többek között ennek volt köszönhető, hogy az acélóriást csupán egyetlen torpedó 18 perc alatt elsüllyesztette – írja a lap.
Forrás: www.mno.hu
|